sobota, 27 lipca 2013

Testament allograficzny

Testament allograficzny polega na tym, że osoba, która chce go sporządzić oświadcza swoją wolę w obecności dwóch świadków przed wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta, starostą, marszałkiem województwa, sekretarzem powiatu albo gminy lub kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Jest to testament urzędowy, ponieważ jak widać oświadczenie musi zostać złożone w obecności osoby urzędowej, której rola jest zbliżona do roli notariusza. 
Oświadczenie spadkodawcy powinno być ustne i powinno zostać ujęte w protokole, który spisuje protokolant podczas jego składania. Protokolantem może być ktokolwiek, nawet członek rodziny spadkodawcy. W protokole należy zamieścić datę sporządzenia testamentu oraz całe oświadczenie spadkodawcy. Protokół odczytuje się w obecności osoby, przed którą oświadczenie zostało złożone, dwóch świadków i spadkodawcy. Następnie spadkodawca oświadcza, że jest świadomy tego co mówi i podpisuje protokół. Nie można wcześniej sporządzić protokołu testamentu allograficznego i dać spadkodawcy do zaakceptowania. Inicjatywa sporządzenia testamentu musi pochodzić od spadkodawcy.

UWAGA: 
Testamentu  allograficznego  nie  mogą  sporządzić  osoby  głuche  lub  nieme.  Nie  można  bowiem uznać za ustne oświadczenie ich gestów wykonywanych głową lub rękami.

Kto może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu allograficznego?

Świadkiem testamentu allograficznego może być osoba, która wyraźnie lub dorozumianie została wezwana przez  spadkodawcę  do  bycia  świadkiem  lub osoba, która sporządza protokół zawierający   oświadczenie   spadkodawcy.  W zasadzie  świadkowie   nie   muszą   być   obecni   w momencie składania oświadczenia i spisywania protokołu – najważniejsze jednak żeby byli przy jego odczytaniu i podpisaniu. 

Przy odczytywaniu i podpisaniu protokołu powinno być nie mniej niż 2 świadków (może być więcej), którzy:

  • mają 18 lat,
  • nie są niewidomi, głusi lub  niemi,
  • umieją pisać i czytać, 
  • mówią językiem, w którym sporządzany jest testament,
  • nie zostali skazani przez sąd za składanie fałszywych zeznań.

Świadkiem nie może być osoba, dla której w testamencie przewidziana została jakaś korzyść. Nie mogą być też świadkami:  mąż/żona  osoby, dla której przewidziana  została korzyść w testamencie, ich krewni i osoby przez nich adoptowane lub ich adoptujące. Jeżeli świadkiem będzie taka osoba, to w takim przypadku cały testament nie jest uważany za nieważny, a jedynie postanowienia, które się odnoszą do takiej osoby.

Testamenty szczególne

 Testament szczególny,   czyli   takim,   które   można   sporządzić   w sytuacjach  nietypowych  takich  jak  np.  sytuacja,  w  której  życiu danej  osoby  zagraża  śmiertelne niebezpieczeństwo, albo zachodzą inne okoliczności uniemożliwiające sporządzenie testamentu zwykłego.  Wyróżniamy  trzy  typy  testamentów  szczególnych  – testament ustny, testament podróżny i testament wojskowy.