poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Testament własnoręczny (holograficzny)

Testament  własnoręczny  jest  najprostszą  i  najstarszą  formą  testamentu  dopuszczalną przez  prawo.  Może  go  sporządzić  każdy  kto  ma  18  lat  i  jest  zdrowy  psychicznie.  Wystarczy,  że weźmie kartkę papieru, napisze na niej datę, informacje o tym kto i w jakiej części dziedziczy po nim spadek i podpisze. Cały testament musi być napisany pismem ręcznym – nie może być na nim żadnego druku. Testament napisany na komputerze albo na maszynie i ręcznie podpisany nie będzie ważny. Tak samo  nie  będzie ważny  testament  jeśli  znajdzie  się  na  nim  choćby  jedno  słowo napisane obcą ręką. 
Ponadto,  testament  własnoręczny  musi  być  napisany  pełnymi  słowami  –  nie  można  w nim używać skrótów. Nie może też być napisany szyfrem czy pismem brajlowskim. Nie ma różnicy natomiast czy spadkodawca napisał testament ręką, nogą czy protezą, a także czy ktoś trzymał rękę spadkodawcy, gdy ten pisał testament (najważniejsze by spadkodawca nie był tylko narzędziem i żeby działał ze świadomością tego co robi).
Testament własnoręczny może zostać sporządzony nie tylko na kartce papieru, ale także na kartonie, papierze fotograficznym czy innym materiale. Nie ma też znaczenia czy na odwrocie jest coś napisane czy jest to czysta strona. Bez znaczenia jest też czy testament został napisany na jednej czy na wielu kartkach (ważne jest tylko to żeby to co jest napisane na kartach łączyło się ze sobą w jakich sensowny sposób)