sobota, 27 lipca 2013

Testament allograficzny

Testament allograficzny polega na tym, że osoba, która chce go sporządzić oświadcza swoją wolę w obecności dwóch świadków przed wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta, starostą, marszałkiem województwa, sekretarzem powiatu albo gminy lub kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Jest to testament urzędowy, ponieważ jak widać oświadczenie musi zostać złożone w obecności osoby urzędowej, której rola jest zbliżona do roli notariusza. 
Oświadczenie spadkodawcy powinno być ustne i powinno zostać ujęte w protokole, który spisuje protokolant podczas jego składania. Protokolantem może być ktokolwiek, nawet członek rodziny spadkodawcy. W protokole należy zamieścić datę sporządzenia testamentu oraz całe oświadczenie spadkodawcy. Protokół odczytuje się w obecności osoby, przed którą oświadczenie zostało złożone, dwóch świadków i spadkodawcy. Następnie spadkodawca oświadcza, że jest świadomy tego co mówi i podpisuje protokół. Nie można wcześniej sporządzić protokołu testamentu allograficznego i dać spadkodawcy do zaakceptowania. Inicjatywa sporządzenia testamentu musi pochodzić od spadkodawcy.

UWAGA: 
Testamentu  allograficznego  nie  mogą  sporządzić  osoby  głuche  lub  nieme.  Nie  można  bowiem uznać za ustne oświadczenie ich gestów wykonywanych głową lub rękami.