piątek, 26 lipca 2013

Testament ustny

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego testament ustny może zostać sporządzony tylko w 2 przypadkach:
1) Pierwszym jest obawa rychłej śmierci spadkodawcy. Nie wystarczy tu jednak sam podeszły wiek spadkodawcy, ani utrzymujący się przez pewien czas zły stan zdrowia. Ważne żeby obawa śmierci była rzeczywista i prawdziwa – jeśli spadkodawca przez pewien czas źle się czuje i ma poważne dolegliwości to wcale nie oznacza, że może niebawem umrzeć. Tak samo obawa, że ktoś może popełnić samobójstwo nie stanowi podstawy do tego, by sporządzić testament ustny.
2) Drugim są szczególne okoliczności, w wyniku których sporządzenie testamentu własnoręcznego, notarialnego albo allograficznego jest niemożliwe albo bardzo utrudnione (niemożność sporządzenia musi dotyczyć tych wszystkich trzech form razem wziętych). Chodzi tu o takie nadzwyczajne sytuacje jak np. powódź czy przerwanie komunikacji.Oświadczenie  spadkodawcy  powinno  być złożone  ustnie  w obecności  przynajmniej 3 świadków. Nie można wcześniej sporządzić projektu testamentu ustnego i odczytać go spadkodawcy w celu uzyskania jego akceptacji. Inicjatywa sporządzenia testamentu   musi pochodzić od spadkodawcy.

UWAGA:
Testament ustny mogą sporządzić także osoby głuche lub nieme – muszą one mieć przynajmniej 18 lat, być zdrowe psychicznie i nie mieć ustanowionego prawnego opiekuna. Ponadto ważne jest by ich wola została wykazana w sposób wystarczająco zrozumiały dla wszystkich świadków.